Zahraniční úspěchy

Úspěch Pražské kantilény v Německu

Ve dnech 1. – 6. 6. 2011 se konala mezinárodní soutěž pěveckých sborů „Harmonie Festival 2011″ v Lindenholzhausenu (SRN). Dívčí pěvecký sbor Pražská kantiléna z naší školy měl na této mezinárodní soutěži velký úspěch.

Pražská kantiléna získala 1. cenu v kategorii ženských sborů a 1. cenu v kategorii folklor.
Lea Esserová získala cenu za vynikající dirigentský výkon.

Tato prestižní a velmi náročná světová soutěž se koná jednou za 6 let a jsou na ni vybírány sbory dle již dosažených výsledků a na základě zvukové nahrávky.
Letošní soutěže se zúčastnilo 116 sborů z celého světa, které soutěžily v 15 kategoriích. Naše děvčata přesvědčila odbornou porotu svým nádherným zvukem,hlasovou technikou a krásným muzikálním projevem. Na koncertě vítězů Pražská kantiléna zpívala po boku vynikajích sborů z USA, Filipín, Singapuru a Ruska.
Burácející potlesk 2000 posluchačů byl dokladem toho, že naše děvčata patřila k nejúspěšnějším sborům celého festivalu.

Úspěch Pražské kantilény v Belgii

Inspirací k cestě do Belgie, centra evropského dění, nemusí být pouze krásy země či místní vyhlášené kulinářské speciality. Dívčí pěvecký sbor Pražská kantiléna, působící na ZUŠ Jižní Město, se ve dnech 1. – 5. 5. 2008 vydal do Belgického království za zážitky zcela jiného charakteru. Cíl cesty se nalézal nedaleko hranic s Nizozemskem v malebném městečku Neerpelt, které již po 56. hostilo nejnavštěvovanější evropský festival dětských a studentských pěveckých sborů „European Music Festival for Young People“.

Tohoto prestižního soutěžního festivalu se každoročně účastní kolem stovky sborů, což představuje asi 3000 mladých lidí z různých zemí a kontinentů. Pražská kantiléna soutěžila v kategorii mládežnických sborů do 25 let a v této početně nejvíce zastoupené skupině (33 sborů) získala 1. cenu. Úspěch byl ještě korunován tím, že Pražská kantiléna byla, jako jediná ze své kategorie, vybrána na koncert laureátů „Con Bravura“, kde vystupovaly jen nejlepší sbory festivalu. Jihoměstský sbor předvedl výkon nabitý nadšením a energií, který vyvolal nadšené ohlasy jak u publika, tak u porotců. Odborníci ocenili především krásný zvuk sboru s pestrou barvou hlasů a celkovou muzikalitu zpěvaček.

Mezinárodní pěvecká soutěž nepředstavovala ale pouhé zápolení o přední pozice, o výhru; hlavní myšlenkou bylo setkání mladých lidí z různých koutů světa. Celý tento belgický sborový a hudební svátek se nesl v myšlence přátelství a porozumění mezi národy. Pravdivost věty „Hudba spojuje národy“ hluboko pocítili všichni účastníci soutěže, když na závěr festivalu jejich třemi tisíci hlasy zazněla Beethovenova Óda na radost. Tak emotivní zážitek si každý dlouho uchová ve vzpomínkách.

K nezapomenutelným hudebním dojmům přibyly ještě zážitky z posledního dne, kdy se Pražská kantiléna vydala na výlet do dvou flanderských měst – historického města Bruggy, které oslňuje svou středověkou atmosférou, cihlovými domky, kostely, náměstíčky a výklady obchodů s belgickými pralinkami, a Gentu, jenž zase nabídl projížďku městem na lodi po kanálech připomínajících Benátky.

Zájezd do Belgie završil letošní koncertní sezonu, se kterou může být Pražská kantiléna více než spokojená. Po podzimním úspěchu v italské Riva del Gardě, kde sbor získala dvě zlatá pásma, je 1. místo z Neerpeltu v Belgii velkou odměnou za dvouletou soustavnou práci a potvrzením, že soubor patří k reprezentačním hudebním tělesům Jižního Města i Prahy samotné.

Organizátoři zájezdu velmi děkují Úřadu Městské části Praha 11 za významnou finanční podporu nejen tohoto zájezdu, ale i dlouhodobé činnosti sboru.

Úspěch Pražské kantilény v Itálii

Dívčí pěvecký sbor PRAŽSKÁ KANTILÉNA ze Základní umělecké školy Jižní Město, Praha 4 se zúčastnil ve dnech 14. – 18. 10. 2007 mezinárodní soutěže pěveckých sborů v italské Riva del Garda.

Na soutěži vystoupilo 36 sborů z 18 zemí světa. Pražská kantiléna získala mezi dalšími dětskými a mládežnickými sbory DVĚ ZLATÁ PÁSMA v kategoriích duchovní a lidové hudby. Zároveň dostala nejvíce bodů ze všech zúčastněných českých sborů. Tento úspěch na jejím prvním vystoupením na mezinárodní soutěži završila sbormistrovská cena pro Leu Šebešovou.

K vysokému bodovému ohodnocení přesvědčil sbor porotu krásnou barvou zvuku, čistou intonací, přesvědčivým projevem a výbornou dramaturgií soutěžního programu.

Omská hvězda 2006

Ve dnech 1. – 6. 8. 2006 se v ruském Omsku uskutečnil 12. ročník mezinárodní soutěže Omská hvězda. Letos událost proběhla v obzvláště slavnostní atmosféře, jelikož byla spojena s 290. výročím založení města Omsk. Soutěž probíhala v kategoriích zpěv, instrumentální hudba a tanec. V soutěži tanečních souborů Prahu reprezentovala naše skupina Švih pod vedením Evy Velínské. Soubor v konkurenci 35 souborů z celého světa obsadil skvělé 3. místo a Eva Velínská získala cenu za nejlepší choreografii. Kromě samotné soutěže děvčata vystoupila na dalších čtyřech pódiích a setkala se s velkým úspěchem.