Soubory

Hudební soubory

Aktuality

Aktualita – soubory

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Curabitur sagittis ...
Zjistit více →

Aulodie

Umělecké vedení – Jitka Petříková, Simona Vaňková

Soubor zobcových fléten AULODIE  je složen ze souborů Auloďat, Aulodie a Tibia Pragensis. Soubor byl založen v roce 1996 p. učitelkou Ivetou Hlavatou. V současné době v souboru hrají žáci od 8 – 25 let pod uměleckým vedením Jitky Petříkové (ZUŠ J. Růžičky) a Simony Vaňkové  (ZUŠ Křtinská).

Repertoár zahrnuje skladby od renesance až po současnost. Zejména v posledních letech se věnuje interpretaci filmové hudby i muzikálovým melodiím. Např. „Noc na Karlštejně“ –  hrála přímo na hradě Karlštejn a s programem „Hity Olympicu“ vystupovala ve Stříbrné Skalici jako předskokan skupiny Olympic. Soubory vystupují ve stylových kostýmech a každoročně pořádají koncerty.

Členy souboru se mohou stát žáci ZUŠ Jižní Město, jejichž studijním oborem je hra na zobcovou flétnu. Děti jsou většinou přijímány od druhého ročníku. V souboru se postupně prakticky seznámí se všemi běžně užívanými typy zobcových fléten (sopraninovou, sopránovou, altovou , tenorovou, basovou). Žáci mají možnost naučit se hrát a spolupracovat v malých komorních ansámblech, ale získají i zkušenosti ve velkém hudebním tělese pod dirigentským vedením.

Pokud máte zájem přihlásit se do souborů Aulodie, kontaktujte nás prosím na adrese: j.petrikova@zusjm.cz. nebo s.vankova@zusjm.cz.

Přípravný smyčcový soubor

Umělecké vedení – Jiří Čihák

Přípravný smyčcový soubor je soubor s dlouholetou tradicí a je určen pro žáky 2. – 4. ročníku I. stupně. Zabývá se interpretací lidových písní a drobných skladeb. Soubor pravidelně vystupuje na koncertě smyčcového oddělení a také na vánočních koncertech ZUŠ Jižní Město.

 

Hájíček

Umělecké vedení – Jiří Janoušek
 
Folklórní soubor Hájíček vznikl v roce 1998. Repertoár je zaměřen převážně na české a moravské lidové písně.
Od svého vzniku získal soubor řadu významných ocenění. Mezi jinými to byly např. dvě první ceny v Ústředním kole soutěže ZUŠ ve hře na lidové nástroje Mikulově a to v letech 2015 a 2018.
roce 2008 natočil soubor CD s názvem Hájíček. Hájíček pravidelně vystupuje na tuzemských i zahraničních folklórních festivalech (Slovensko, Kypr, Spojené arabské emiráty, Bosna a Hercegovina).

Smyčcový soubor Lucis

Umělecké vedení – Lucie Sedláková Hůlová
 
Smyčcový soubor Lucis vede od září 2023 Lucie Sedláková Hůlová. V souboru hrají žáci oboru housle, violoncello a kontrabas od 5. ročníku dále.
Za první školní rok své činnosti vystoupil soubor Lucis úspěšně kromě školních koncertů také na Vánočním benefičním koncertě pro Pražskou organizaci vozíčkářů 11.12.2023 v kostele Milíče z Kroměříže na Chodově, 15.12.2023 v rámci kulturního programu Vánoce na Chodovské tvrzi a 7.6.2024 v rámci Noci kostelů v kostele sv. Jakuba Staršího v Kunraticích.
Repertoár souboru zahrnuje populární skladby od baroka až po současnost, které upravuje Lucie Sedláková Hůlová podle hráčských schopností jednotlivých členů tak, aby to všechny bavilo.
 

Kytarový soubor

Umělecké vedení –  Zuzana Herzová a Soňa Vimrová

Kytarový soubor ZUŠ Jižní Město vznikl v roce 2014, a čítá kolem dvaceti kytaristů různého věku. Momentálně jej vedou Soňa Vimrová a Zuzana Herzová. Početné obsazení souboru umožňuje hrát skladby čtyřhlasé i pětihlasé, pro bohatší zvuk soubor využívá sopránovou a basovou kytaru.

Repertoár zahrnuje jak skladby starších období, tak i současných autorů či populární hudby. Především jde ale o společné kytarové radování a vzájemné obohacování.

Zkoušky souboru probíhají jak na hlavní budově v Křtinské ulici, tak i  na pobočce v ulici Jana Růžičky vždy v pondělí od 16 hodin, děti si tedy mohou lépe vybrat termín zkoušek podle svých potřeb.  Jednou měsíčně pak probíhá zkouška společná v budově na Křtinské.

Kytarový soubor vystupuje každoročně na školních koncertech a pravidelně zve další hostující soubory ke společnému koncertování do KC Zahrada.

Malá parta

Umělecké vedení – Marie Vyhnánková

Soubor Malá parta vznikl v září 2008. První koncert byl již začátkem prosince téhož roku v obsazení: klarinet, piano, dvě baskytary a bicí. Od té doby soubor pravidelně hraje na školních koncertech a akcích všeho druhu. V roce 2011 měl soubor několik zajímavých vystoupení, např na Chodovské tvrzi spolu s profesionálními muzikanty (Radek Krampl Trio) nebo na ZUŠFESTU. Zaznamenal též úspěch na soutěži jazzových kapel. Současné obsazení tvoří tenor sax., alt.sax., kytara, piano, baskytara a bicí. Soubor se věnuje hraní jazzových standardů, hudbě Antonia Carlose Jobima, Beatles a Sade.

Hudba z Marsu

Umělecké vedení – Simona Vaňková

Orchestr působí na naší ZUŠ od roku 2014. Je určen pro pokročilejší hráče na dřevěné dechové nástroje (příčné flétny, klarinety, saxofony), které doplňuje rytmická sekce (klavír, bicí). Věnuje se hlavně interpretaci filmové a taneční hudby.

Hudba z Marsu se účastní soutěží, koncertů, přehlídek a festivalů žákovských orchestrů.

Přípravný dechový soubor

Umělecké vedení – Simona Vaňková

 

Tento orchestr je určen pro začínající a mírně pokročilé hráče na dřevěné dechové nástroje (příčné flétny, klarinety, saxofony), které doplňuje bicí souprava.

Děti se tu seznámí se všemi hudebními žánry a rozdíly v jejich interpretaci. Učí se zde spolupracovat s ostatními, ladit, hrát podle dirigenta a veřejně vystupovat v rámci orchestru.

 

Saxofonové kvarteto

Umělecké vedení – Lucie Dittrichová

 

Tradiční saxofonové komorní seskupení sestávající ze soprán, alt, tenor a barytonsaxofonu. Saxofonové kvarteto vzniklo v roce 2022, vedoucí souboru je pedagožka Lucie Dittrichová. V současné době se soubor účastní školních i mimoškolních akcí, na kterých vystupuje s radostí a potěšením. 

Minihorn

Umělecké vedení – Vilma Petrusová
 
Dechový soubor Minihorn, hrající na lesní roh, vznikl v roce 2021. Do jeho repertoáru patří jak klasické fanfáry, tak i transkripty moderních písní a vlastní skladby psané “ na míru“. 

Jižní spojka

Umělecké vedení – Jiří Pohnán

Jižní spojka je soubor zabývající se populární hudbou českých i zahraničních autorů v originálním aranžmá. Je tvořen z řad bývalých i současných žáků. Od roku 2009 je soubor veden pedagogem Jiřím Pohnánem. 

Žesťový soubor

Je soubor zabývající se komorní hudbou. V repertoáru má skladby období baroka, klasicismu, romantismu i současnosti. Je tvořen žáky Jiřího Pohnána a příležitostně i žáky Vilmy Petrusové. 

Klarinetový soubor

Umělecké vedení – Anna Ptáková

Toto uskupení tvoří 2-4 hráči na klarinet. Pedagogické vedení je zastoupeno Annou Ptákovou. Repertoár souboru je tvořen převážně klasickými skladbami, které jsou občas doplněny úpravami z jiných žánrů.